AHŞAP BOYAMA VE CİLALAMA

Mobilyalarda, eşyanın doğası gereği belirli bir süre sonra boyasında tahriş, zamanla renk kaybı gibi durumlar görülebilmektedir. Ayrıca uzun süre kullanılan mobilyanın renginden sıkılabilir ve rengini değiştirmek isteyebilirsiniz.

Her türlü mobilya, ahşap, ham ağaç renklendirmesi ve cilası, lake, mobilya cilası, eskitme, patinalı silme, gomalak, mobilya tamir ve boyaması, renk değişimi gibi mobilyalarınızı baştan oluşturacak her tür mobilya cila ve mobilya boyama işlemleri firmamız tarafından yapılmaktadır.

Mobilya cilası işleminin temel amacı; Ahşabın geliştirilmesi, tipik karakterinin daha da vurgulanması, renginin değiştirilmesi ve aynı zamanda da korunması içindir.

Cilalama işlemi mobilyalarınızı korumak ve her zaman ilk günkü gibi muhafaza etmek amacı ile yapılacağı gibi , eski mobilyalarınızı yenilemek için de uygulanabilecek bir işlemdir.

Cila: Mobilyalarınızın yüzeylerini dış etkenlere karşı korumak yeni bir görüntü vermek amaçlı uygulanan bir işlemdir.

Lake: Mobilyaların ahşap görünürlüğünü kapatarak tamamen renk ile görüntü verilmesidir.

Polyester: Hem cila hem lake yerine uygulanabilen kalın katmanlı istendiğinde parlatmaya da elverişli bir uygulamadır.

2 Çeşit cilalama sistemi mevcuttur ;

Naturel ; zemin düzenleyici süt kaplama üzerine uygulanır daha sonra polyester dolgu veya poliüretan dolgu atılır.Son aşamada akrilik vernik ile parlak, ipekmat ve mat olarak uygulaması yapılır.

Renkli Cila; istediğiniz renk ile zemine ahşap koruyucu (pinotex) çekilir. polyester ve poliüretan dolgu atılıp akrilik parlak, ipekmat ve mat vernik aşamasıyla sonlandırılır.

Lake nedir? Oldukça parlak bir mobilya cilası olan lake, renksiz ya da renkli olabilir. Çin’de başlayan bu cilalama yöntemi, Avrupa’da 1600′lü yıllarda kullanılmaya başlanmış.

Neden lake? Lakenin pürüzsüz görünümü sıradan bir tahta parçasını muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir ve evin hangi köşesinde kullanırsanız kullanın, çekici bir görünüm yaratabilirsiniz.

Lake nasıl yapılır? Lake cila, pek çok kimyasalı, itinalı bir zımparalamayı ve çok katmanlı astarlamayı gerektiren bir yöntemdir; kısacası tam anlamıyla ustalık gerektiren bir iştir.

Lake cila için uygun olmayan mobilya türü var mıdır? Parlak cilalar mobilya üzerindeki darbeleri ortaya çıkarır; bu nedenle lake, girintili çıkıntılı ahşaplar ile düz ve temiz olmayan yüzeyler için uygun değildir. Bu özellikteki ahşaplar ekstra hazırlama aşamasından geçerek (zımpara ve boya) lake cila için uygun bir hale getirilebilir.